а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поруга

поругат
Вид збор: Глагол, свршен
Руга некого малку, кратко време.
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи