а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

портретира

портретираат; портретирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 38110
1. Направи, прави портрет.
Англиски: portray Албански: portretoj
Употреба: Ликовна уметност
Примери:
Сликарот го портретираше ликот на кнезот.
2. Верно опише, опишува некоја личност.
Англиски: portray Албански: portretoj
Употреба: Литература , Преносно значење
Примери:
Преку дијалогот писателот ги портретира ликовите.
Изведенки
портретирање ср.
глаг. им.