а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

портал

мн. портали
Вид збор: Именка, машки род
1. Раскошно украсен главен влез во црква; главна врата.
Англиски: portal Албански: portë
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Стигнав пред црквата, чиј огромен централен портал беше на самата улица.
2. Главна страница за Интернет корисници.
Англиски: portal Албански: portal
Употреба: Информатика
Примери:
Нашиот портал е достапен на адресата www.makedonski.info
FlexiMac
 менување на македонски глаголи