а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поречје

мн. поречја
Вид збор: Именка, среден род
Област, земја по долината на река, речна долина.
Англиски: river valley Албански: mat, rrjedhë lumi
Употреба: Географија
Примери:
По поречјето на Вардар дува вардарец.
Изведенки
поречие ср.
мн. поречија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи