а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пореси

поресат
Вид збор: Глагол, свршен
Растури краишта во реси.
Англиски: fray, fringe
FlexiMac
 менување на македонски глаголи