а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порекне

порекнат
Вид збор: Глагол, свршен
одрече
Англиски: deny
Изведенки
1. порекнува несв.
порекнуваат
2. порекнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи