а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порезник

мн. порезници
Вид збор: Именка, машки род
Даночник, службеник во Управата за јавни приходи (УЈП).
Англиски: tax officer Српски: порезник Албански: tatimkërkues
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи