а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пореже

порежат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Реже малку, некое време.
Англиски: cut Албански: pres
Примери:
Порежа неколку гранки и седна да се одмори.
2. Повреди со нешто остро.
Англиски: cut Албански: pres
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Си го порежал прстот.
3. (се пореже) се пресече, се повреди
Англиски: cut Албански: pritem, lëndohem
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
1. порежува несв.
(се) порежуваат
2. порежување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи