а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поредок

поретки
Вид збор: Придавка
Компаратив од редок.
Англиски: thinner
Изведенки
поретко прил.
Пример: Постои една друга опција која е поретко третирана.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи