а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поредок

мн. поредоци
Вид збор: Именка, машки род
1. Установен систем на правила и прописи според кои се извршува нешто; општествено, државно уредување.
Англиски: regime Албански: regjim
Примери:
Оштествен поредок.
2. Утврден ред на одделни делови што чинат една целина.
Англиски: order Албански: rregull
Примери:
Борбен поредок.
3. Состојба на исправност, систематичност на нешто.
Англиски: system Албански: rend, sistem
Примери:
Треба да се определи поредокот на општите вредности.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи