а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пореди

поредат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави во ред, едно по друго, нареди.
Англиски: order Албански: rregulloj
Примери:
Тој ги пореди книгите по големина.
2. Реди малку, некое време.
Англиски: order Албански: rregulloj pak
Примери:
Ќе поредеше десетина минути и ќе застанеше.
3. (се пореди) Се нареди, намести едно по друго.
Англиски: order Албански: rregullohet
Примери:
Десно од плотот се поредени каци со комиње.
Изведенки
поредува несв.
(се) поредуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи