а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порева

(се) пореваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се тетерави, се ниша, се препина при одот.
Англиски: falter
Примери:
Се пореваше како пијан.
Едни одеа право и пополека, другите кривулеа и се пореваа.
Изведенки
поревање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи