а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пора

мн. пори
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6909
1. Мал отвор на потните жлезди по површината на кожата.
Англиски: pore Албански: porë
Употреба: Анатомија
Примери:
Пори на кожата.
2. Мал отвор, празнина во некаква материја.
Англиски: pore Албански: porë
Примери:
Дождот се впиваше во порите на сувата земја.
3. врст, возраст
Англиски: age Албански: moshë
Употреба: Дијалектен збор
Изрази
Влезе / навлезе во сите пори - се прошири насекаде во дадена средина, проникне во нешто.