а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порашири

порашират
Вид збор: Глагол, свршен
1. Рашири уште малку, малку повеќе.
Англиски: expand Албански: zgjëroj më tepër
Примери:
Наставникот им рече да го порашират кругот.
2. (се порашири) Се рашири уште малку, малку повеќе.
Англиски: widen Албански: zgjërohet edhe pak
Изведенки
пораширува несв.
(се) порашируваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи