а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порашета

порашетаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прошета малку, некое време.
Англиски: walk Албански: shetis pak
Примери:
Тој порашета низ собата.
2. (се порашета) Се прошета малку, некое време.
Англиски: walk Албански: shetitem pak
Примери:
Стани малку, порашетај се.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи