а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порача

порачаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи порачка.
Англиски: order Албански: porosis
Примери:
Домаќинот порача кафе.
2. Јави, наложи некому нешто преку друг.
Англиски: notify Албански: njoftoj
Примери:
Тој не заборави што му порача неговиот посредник.
Изведенки
1. порачува несв.
порачуваат
2. порачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи