а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порасчешла

порасчешлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Расчешла малку или уште малку, донекаде.
Англиски: comb
Примери:
Таа си ја порасчешла косата.
Бабата ја порасчешла волната.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи