а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порасчепка

порасчепкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Расчепка, раскопа малку, донекаде.
Англиски: scrape Албански: përpush pak
Примери:
Кокошките го порасчепкаа буништето.
2. Разгледа, проучи малку, донекаде.
Албански: shqyrtoj pak
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој вети дека ќе ја порасчепка таа работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи