а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порасфрли

порасфрлат
Вид збор: Глагол, свршен
Расфрли, растури на повеќе места, насекаде.
Примери:
Алиштата ги беше порасфрлил на сите страни.
Изведенки
порасфрла несв.
порасфрлаат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи