а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораст

(едн.) порастот
Вид збор: Именка, машки род
1. Растење, наголемување по висина, број, вредност и сл.
Англиски: growth Албански: rritje
Примери:
Порастот на цените.
Пораст на водостојот.
Пораст на населението.
2. Засилување, зголемување во интензитет.
Англиски: expansion Албански: përforcim
Примери:
Пораст на националната свест.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи