а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порастури

порастурат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Растури, расфрли на повеќе места, насекаде.
Англиски: disperse Албански: hallakat
Примери:
Децата ги порастурија играчките.
2. Истури, пролее малку, во мала мера.
Англиски: spill Албански: derdh
Примери:
Таа го порастури кафето во тацната.
3. Распушти (коса) малку донекаде.
Англиски: dishevel Албански: shprish
Примери:
Ветрот ѝ ја порастури фризурата.
4. (се порастури) се распушти, се разотиде
Англиски: disperse Албански: shprish
Примери:
Групата се порастури.
5. (се порастури) Се истури малку, во мала мера.
Англиски: spill Албански: shprish
Примери:
Млекото се порастури по масата.
Изведенки
порастура несв.
(се) порастураат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи