а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порастресе

порастресат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Растресе, раздвижи, размрда малку, донекаде.
Англиски: shake Албански: shkund
Примери:
Заигра, порастресе снага.
2. (се порастресе) Се растресе малку, донекаде.
Англиски: shake Албански: shkundet, tundet
FlexiMac
 менување на македонски глаголи