а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порастрезни

порастрезнат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Растрезни некого малку, донекаде.
Англиски: sober Албански: kthjellohem
Примери:
Ладната вода го порастрезни.
2. (се порастрезни) Се растрезни малку, донекаде.
Англиски: sober Албански: kthjellohem
Примери:
Штом ќе се порастрезнеше од стравот, ќе почнеше да го гребе некаков сомнеж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи