а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порастера

порастераат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Растера, разбрка многумина, сите.
Англиски: chase away Албански: shpërndaj
Примери:
Таа ги порастера децата од дворот.
2. Отстрани, изгони малку, донекаде.
Англиски: dispel Албански: shpërndaj
Примери:
Прошетката ѝ ги порастера мислите за него.
3. За магла, облаци - разнесе, расее малку.
Англиски: dispel Албански: shpërndaj
Примери:
Ветрот ги порастера облаците.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи