а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораствори

порастворат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раствори, направи раствор, растопи, разблажи малку, донекаде.
Англиски: dissolve Албански: tret
Примери:
Таа го пораствори шеќерот во водата.
Сокот го пораствори со вода.
2. (се пораствори) Се раствори малку, донекаде.
Англиски: dilute Албански: tretet pak
Примери:
Бојата лесно се пораствори.
3. Раствори, отвори уште повеќе, сосем нешто затворено, свиено.
Англиски: open up Албански: çel, hapë
Примери:
Таа ги пораствори прозорците за да се проветрее собата.
4. (се пораствори) Се отвори сосем, ширум.
Англиски: open up Албански: çilem, hapem
Примери:
Вратата се пораствори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи