а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораспрета

пораспретаат
Вид збор: Глагол, свршен
Распрета, разгрне малку или уште малку.
Примери:
Пораспретај го огнот, подобро ќе гори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи