а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораспраша

(се) пораспрашаат
Вид збор: Глагол, свршен
(Се) распраша малку или уште малку.
Англиски: inquire
Примери:
Тој вети дека ќе се пораспраша за момчето и ќе му се јави.
Изведенки
пораспрашува несв.
(се) пораспрашуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи