а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораспали

пораспалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Распали, разгори нешто малку, во некој степен.
Англиски: ignite Албански: ndez pak
Примери:
Тој го пораспали огнот во печката.
2. (се пораспали) Се распали, се разгори малку, во некој степен.
Англиски: light Албански: ndezet pak
Примери:
Огнот се пораспали.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи