а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порасони

(се) порасонат
Вид збор: Глагол, свршен
Се расони малку, донекаде или уште малку.
Примери:
Откако се порасони, фати да се облекува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи