а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораскрши

пораскршат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раскрши, искрши нешто малку, во некоја мера или уште малку.
Албански: thej pak
Примери:
Го пораскрши лебот и седнаа да јадат.
Пораскрши од гранките за да го потпали огнот.
2. За снага - раздвижи, размрда малку.
Албански: lëviz, lëkund
Употреба: Преносно значење
Примери:
Сиот си се свиткал, пораскрши ја таа снага.
3. (се пораскрши) Се радвижи, се размрда малку, во мала мера.
Албански: lëviz pak
Изведенки
пораскршува несв.
(се) пораскршуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи