а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пораскопа

пораскопаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раскопа малку, донекаде.
Англиски: dig Албански: gërmoj pak
Примери:
Тој пораскопа дупка и го засади семето.
2. Раскопа на повеќе места.
Англиски: dig Албански: gërmoj në disa vende
Примери:
Силниот дожд го пораскопа патот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи