а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порасколеба

порасколебаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Расколеба некого малку, донекаде.
Англиски: waver Албански: çngurroj pak
Примери:
Нејзините зборови го порасколебаа.
2. (се порасколеба) Се расколеба малку, донекаде.
Англиски: waver Албански: çngurroj
FlexiMac
 менување на македонски глаголи