а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порасклопи

порасклопат
Вид збор: Глагол, свршен
Расклопи малку, донекаде.
Англиски: disassemble
Примери:
Мајсторот ја порасклопи машината и фати да ја поправа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи