а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порасече

порасечат
Вид збор: Глагол, свршен
Расече во некоја мера, донекаде или уште малку.
Англиски: slice
Примери:
Тој ги порасече гранките.
Порасече од лебот и му го подаде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи