а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порасее

порасеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Расее семе малку, донекаде.
Англиски: sow
Примери:
Тој порасеа семе за расад.
2. Расее семе на повеќе места, насекаде.
Англиски: sow
Примери:
Тој го порасеа семето по нивата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи