а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порасветли

порасветлат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Расветли, опсипе малку со светлина.
Англиски: illuminate
Примери:
Сонцето ја порасветли собата.
2. Разјасни, испита малку, донекаде или уште малку.
Англиски: clarify
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој го порасветли случајот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи