а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порасади

порасадат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Расади малку, донекаде.
Примери:
Жената ги порасади цвеќињата во дворот.
2. Расади на повеќе места.
Примери:
Ожилените стебленца ги порасади во неколку саксии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи