а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порано

Вид збор: Прилог
1. Компаратив од рано.
Англиски: earlier Албански: më herët
2. Пред нешто друго, некогаш во минатото.
Англиски: earlier Албански: më herët
Примери:
За ова стана донекаде збор и порано.
Летото секој ден купуваше весници, што не беше негов обичај порано.
Така му велеа некои што го виделе порано.
Порано знаев како напредува секоја јаболкница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи