а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порани

поранат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане рано наутро.
Примери:
Тоа утро порани за да стигне навреме.
2. Се појави, настапи, дојде порано од предвиденото.
Примери:
Пролетта поранила, дошла предвреме.
3. Појде порано некаде, направи нешто порано од предвидениот рок.
Примери:
Месечината излегува в зори, па ќе поранам.
Аирлија работа, сте пораниле.
Изведенки
1. поранува несв.
порануваат
2. поранување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи