а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поранешен

поранешни
Вид збор: Придавка
Што е временски пред тоа за што станува збор.
Англиски: former Албански: i mëparshëm
Примери:
Поранешна министерка.
Се врати во поранешниот тек.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи