а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порамнување

мн. порамнувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 14877
Договор со кој вон судска постапка, со меѓусебно попуштање и договарање на страните, се решаваат спорните односи и се отклонуваат неизвесностите во поглед на правата и обврските.
Англиски: settlement, compensation
Употреба: Правда
Примери:
Банка за меѓународни порамнувања.