а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

порака

мн. пораки
Вид збор: Именка, женски род
1. Тоа што се порачува некому; соопштение, известување испратено по некого.
Англиски: message Албански: mesazh
Примери:
Дојде кај него и му ја соопшти пораката на стариот.
шифрирана порака, кодирана порака
СМС порака.
2. Основна идеја што ја соопштува авторот преку својата творба.
Англиски: statement Албански: ekspozim
FlexiMac
 менување на македонски глаголи