а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразувери

поразуверат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разувери малку, донекаде или уште малку.
Англиски: convince Албански: ndërroj mendimin
Примери:
Неговите зборови не можеа да го поразубедат.
2. (се поразубеди) Се разувери малку, донекаде.
Англиски: convince Албански: çbind
FlexiMac
 менување на македонски глаголи