а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразувачки

поразувачка
Вид збор: Придавка
Што води до пораз, што дејствува поразно.
Англиски: shattering
Примери:
Поразувачки напад.
Поразувачки резултат.
Поразувачки впечаток.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи