а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразубави

поразубават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде уште поубав некој или нешто.
Англиски: embellish Албански: zbukuroj
Примери:
Таа вест и го поразубави денот.
2. (се поразубави) Стане уште поубав.
Албански: bëhet më i bukur
FlexiMac
 менување на македонски глаголи