а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразретчи

(се) поразретчат
Вид збор: Глагол, свршен
(се) поразреди
Англиски: thin out
Примери:
Подоцна толпата се поразретчи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи