а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразреди

поразредат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44445
1. Разреди, распореди малку, донекаде или уште малку.
Англиски: disperse Албански: klasifikoj
Примери:
Таа ги поразреди учениците по клупите.
2. Со додавање течност направи да стане уште поредок.
Англиски: dilute Албански: holloj
Примери:
Молерот ја поразреди бојата со вода.
3. За воздух, гас - направи да стане поредок.
Англиски: thin out Албански: holloj
4. (се поразреди) Се разреди малку, донекаде.
Англиски: dilute Албански: dobësoj
5. (се поразреди) Стане поредок.
Англиски: thin out Албански: i saktë
Примери:
На врвот од планината воздухот се поразреди.