а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразработи

поразработат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разработи, подготви, оспособи за користење, за производство.
Албански: përpunoj pak
Примери:
Новиот директор ја поразработи фабриката.
2. Обработи, испита нешто до подробности.
Албански: përpunoj
Примери:
Тој се нафати да го поразработи тоа прашање.
3. (се поразработи) Почне да работи со поголем интензитет, во поголема мера.
Албански: punoj me intensitet
Примери:
Дури на крајот на школската година тој се поразработи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи