а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразотиде

се поразотидат
Вид збор: Глагол, свршен
Се разотидат многумина, сите.
Англиски: disperse, leave
Примери:
По настапот, салата се испразни и народот се поразотиде.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи