а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поразниша

поразнишаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разниша малку, донекаде.
Англиски: sway
Примери:
Ветрот ги поразниша гранките на дрвјата.
2. Направи несигурен во некого или нешто, поколеба.
Англиски: waver
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа постапка му го поразниша авторитетот кај колегите.
3. (се поразниша) Се разниша малку, донекаде.
Англиски: sway
FlexiMac
 менување на македонски глаголи